Pražský hrad 22.12.2011

pátek 23. prosinec 2011 17:54

Maturovala jsem v roce 1989, takže náš ročník jako poslední měl povinnou maturitu z ruštiny a na vysoké škole jsem zažila několik týdnů výuky marxismu, respektive předmětu Dějiny mezinárodního dělnického hnutí, jak říkal náš marxista, a dodal, že když budoucí inženýři a inženýrky u státnic nevědí nic o dělnickém hnutí, tak je to ostuda, nebudou z nich dobří inženýři a nebudou moci budovat socialismus.

Stojím ve frontě na Pražském hradě a všechny události staré více než dvacet let se znovu vrací. Zase se tlačím se spolužáky pod balkónem Melantrichu, mrznu při shromáždění na Letenské pláni, na zaplněném Václavském náměstí zpívám chorál Svatý Václave, stojím s páskou na rukávě u vchodu do školy, hlídám na výstavě, chodím na besedy, roznáším letáky, sbírám revoluční plakáty, podepisuji výzvu Havel na hrad. Mám radost ze všech změn. Těším se, že skončí výuka marxismu, kádrování a protekce. Poprvé si kupuji jiné noviny než Československý sport.

V posledních dnech bylo napsáno mnoho úvah a komentářů, co pro nás znamenal Václav Havel. Zatímco něco přes hodinu čekám ve frontě, mám dost času o tom přemýšlet. Vlastně je to úplně prosté. Pro moji generaci, která si tajně opisovala texty Karla Kryla, sháněla desky „imperialistických“ umělců na zakázaných burzách, čekala celou noc na schodech jazykové školy na zápis do kurzu angličtiny,  značkové zboží viděla jen za výlohou Tuzexu, bez správného kádrového profilu celé rodiny nemohla cestovat a bez angažovanosti rodičů se nedostala na školy, je Václav Havel především symbol Svobody.

hrad_1.jpg

hrad_2.jpg

hrad_3.jpg

 hrad_4.jpg

hrad_5.jpg

hrad_6.jpg

 

hrad_7.jpg

hrad_8.jpg

hrad_9.jpg

hrad_10.jpg

hrad_11.jpg

hrad_12.jpg

hrad_13.jpg

hrad_14.jpg

hrad_15.jpg

hrad_16.jpg

hrad_18.jpg

hrad_19.jpg

hrad_20.jpg

 

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora