Ondřejovská zastavení

pátek 20. duben 2012 01:40

Obec Ondřejov ležící necelých čtyřicet kilometrů na jihovýchod od Prahy je známá především hvězdárnou s největším dalekohledem v republice. Je to však také malebná obec obklopená lesy s řadou památek.Hvězdárnu v Ondřejově (dnes sídlo Astronomického ústavu Akademie věd) založil v roce 1898 Josef Jan Frič (1861 - 1945). Původním jménem Josef Alexander Frič se narodil v Paříži, kam musel jeho otec emigrovat z politických důvodů po roce 1848. Matka J. A. Friče Anna Kavalírová-Sázavská byla dcera zakladatele sklárny Kavalier. Spolu s bratrem Janem založili opticko-mechanickou dílnu, vyráběli úspěšně přístroje pro zpracovatelský průmysl a také se zajímali o astronomii. V roce 1897 zemřel Jan Frič a jeho bratr začal od té doby používat jméno Josef Jan Frič. O rok později koupil pozemek na kopci Manda, který ze žalu za bratrem přejmenoval na Žalov, a založil zde hvězdárnu. V roce 1928 věnoval Josef Jan Frič hvězdárnu Karlově univerzitě. Historické kopule dnes slouží jako muzeum.Hvězdárna se nachází v krásném lesním prostředí.

Vyhlídka ze střechy Astronomického ústavu. Hranatá konstrukce je radioteleskop pro sledování meteorů.

Busta J.J. FričeKopule největšího dalekohledu v republice s průměrem zrcadla dva metry.Vila Leonora, kde žila operní pěvkyně Eleonora Ehrenbergerová, první Mařenka v Prodané nevěstě.

Cestou do vsiPůvodně románský kostel sv. Šimona a Judy s barokní přestavbou ze 17. a 19. století

Pohled na náměstí s památníkem padlých od architekta Oto RothmayeraBarokní statek na náměstí

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora