Centrem Prahy po stopách učenců

pondělí 2. duben 2012 19:00

V den 420. výročí narození Jana Ámose Komenského (28. března 1592) probíhaly také oslavy 150. výročí založení Jednoty českých matematiků a fyziků. Jednou ze zajímavých akcí byla komentovaná procházka Starým Městem se zastávkami v místech, kde pobývali významní matematici, fyzici a astronomové. Postupně jsme prošli kolem domů, v nichž žili a pracovali například Johannes Kepler, Bernard Bolzano, Ernst Mach nebo Albert Einstein.

Procházka začala u Karolina, dále se pokračovalo přes Ovocný trh a potom Celetnou ulicí na Staroměstské náměstí a do Melantrichovy ulice.


V tomto domě na Ovocném trhu působil fyzik Ernst Mach, který zde vedl Ústav experimentální fyziky.
Přestože Mach žil v Praze 28 let, nemá zde žádnou pamětní desku.Dům na Ovocném trhu, kde byla dřív kolej Univerzity Karlovy. V letech 1604 až 1607 v něm bydlel slavný astronom a matematik Johannes Kepler. V Praze tehdy pozoroval supernovu z roku 1604 a studoval dráhu Marsu.

Dům v Celetné ulici, kde strávil poslední roky svého života slavný český matematik, teolog, filosof a pedagog Bernard Bolzano.Vchod z Celetné ulice do Vlasteneckého sálu Karlovy univerzity, kde rakouský fyzik a matematik Christian Doppler přednesl roku 1842 přednášku, v níž popsal svůj objev o pohybu zdroje vlnění, který vysvětlil na zbarvení hvězd.Novogotický Storchův dům s výzdobou podle kartonů Mikoláše Alše na Staroměstském náměstí obýval při svém pobytu v Praze v roce 1588 italský astronom, filosof a spisovatel Giordano Bruno.

Hned vedlejší dům navštěvoval Albert Einstein při svém pobytu v Praze v letech 1911 až 1912.

Žebrová síťová klenba v průjezdu domu U zlatého jednorožce od stavitele, sochaře, dekoratéra a kameníka Matěje Rejska. Na detailu je ve spodní části letopočet 1496.

V tomto domě v Melantrichově ulici žil český lékař, fyzik a rektor pražské univerzity,
(který také vystudoval filosofii a teologii a zabýval se i matematikou) Jan Marcus Marci.Staroměstský orloj je astroláb - astronomický přístroj, který má řadu funkcí jako je měření času, určování polohy Slunce a Měsíce a východů zvířetníkových znamení. Spodní kotouč je kalendářní deska s výzdobou od Josefa Mánesa (dnes kopie). Orloj je poháněný hodinovým soustrojím, které řídí i chod apoštolů a dalších postav na orloji.

Staroměstské náměstí bylo kvůli velikonočním trhům a davům turistů místy neprůchozí.
Přesto se mi podařilo najít výhodné pozorovací místo ještě před příchodem apoštolů.

Toto již není součást exkurze, ale moje cesta zpátky na tramvaj na náměstí Republiky.
Autorem Prašné brány je také stavitel Matěj Rejsek.

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora