Koncert proti slepotě

pondělí 23. duben 2012 01:40

V pátek večer proběhla v Latino Dance Clubu Palanca v Praze další akce z cyklu Hudbou proti slepotě, které pořádá charitativní organizace Světlo pro svět. Vystoupily hudební a taneční skupiny zaměřené na africkou kulturu. Výtěžek koncertu byl určen pro oční kliniku v Etiopii.Na světě žije až 285 miliónů lidí se zrakovým postižením, z toho devadesát procent v Africe, Asii a Latinské Americe. Přitom osmdesát procent onemocnění se dá léčit. Nejčastější příčinou slepoty ve světě je šedý zákal, který lze odstranit operací, jež trvá patnáct minut a stojí 800 korun za jedno oko. Ovšem v chudých zemích není dostatek finančních prostředků ani na takovýto jednoduchý zákrok. Mezinárodní organizace Light for the World, která byla založena v roce 1988, si klade za cíl proti slepotě bojovat a přinést tak lidem světlo. Nevládní organizace Světlo pro svět je Česká pobočka organizace Light for the World a zaměřuje se na pomoc v Etiopii, Rwandě a Burkině Faso. Hodně peněz se vybere právě na různých kulturních a sportovních akcích. Sama jsem dvakrát běžela ve žlutém tričku Světla pro svět v rámci běhů pro charitu Pražský mezinárodní půlmaratón. Letos jsem se kvůi jiné akci nemohla půlmaratónu zúčastnit, ale zase jsem se dostala na koncert a můžu říct, že to byl velmi příjemně strávený večer.

Na charitativním večeru s názvem Hudbou proti slepotě vystoupila celá řada skupin zaměřených na africkou lidovou hudbu.Koncert zahájila vokální skupina NSANGO MALAMU, která se zaměřuje na duchovní hudbu z Konga a Angoly.

Dále vystoupily kurzy afrických tanců. Toto je skupina s názvem Simonka Prokůpková and dancers.Taneční skupiny doprovázeli bubeníci. Světlo pro svět má v logu žlutou barvu jako symbol slunečního světla. Proto byli návštěvníci požádáni v pozvánce, aby přišli se žlutými doplňky a stejně tak měla nějaký žlutý doplněk i většina účinkujících.Aya Řezaninová and dancersNěkteré skupiny jsem viděla už vloni v létě na vernisáži výstavy Alžběty Jungrové ve Žlutých lázních.
Jedna z nich je Hanička Říhová and dancers. Dívky také krásně zpívají.

Bubnový doprovod zajišťovala skupina Davida Oplatka.Výborná skupina TARATIBU z Chomutova se zaměřuje na tanec a rytmy západoafrické kultury.

Jeden z jejich nástrojůSkupina TIDITADE z Prahy se také věnuje západoafrické kultuře.

Ředitel festivalu Afrobailar Prague Vitor Tavares Mendes předvedl ukázku tance Kuduro-Decalé.David Oplatek and drummers - kurzy bubnování. Musím říct, že bubeníky a bubenice dost obdivuju. Jednak mě už ke konci večera z bubnů bolela hlava a hlavně bych nemohla bubnovat rukama. Shodou okolností jsem byla o víkendu na veletrhu Biostyl - Ecoworld - Evolution - Esoterika, kde prodávali v obchodě s oblečením, šperky a suvenýry z Tibetu stejné bubny a bubínky, tak jsem si takové bubnování mohla vyzkoušet a za chvíli mě brněly prsty.Hanka Říhová taky bubnuje.

Do tancování se mohli zapojit i návštěvníci a vyzkoušet si africké tance.

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora