Za jadernou fúzí

pátek 22. červen 2012 18:16

Každý zná princip štěpné jaderné reakce, kdy dochází ke štěpení jader těžších prvků, přičemž dojde k uvolnění velkého množství energie. Na tomto principu pracují dnešní jaderné elektrárny. Vizí budoucnosti je výroba elektrické energie opačným způsobem, kdy dochází k uvolnění energie při sloučení jader lehčích prvků. Tento princip představuje jadernou fúzi.

Exkurze Pražské pobočky České astronomické společnosti do Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd se skládala z přednášky a diskuse na téma principu jaderné fúze a prohlídky areálu, kde je provozován tokamak COMPASS. Tokamak (toroidalnaja kamera s magnitnymi katuškami) je zařízení pro vytváření toroidálního magnetického pole, které slouží k udržení vyokoteplotního plazmatu. Vysoká teplota (stovky miliónů Kelvinů) je potřeba k tomu, aby došlo ke srážkám jader atomů (obvykle deuteria a tritia) tak vysokou rychlostí, která umožní překonání odpudivé coulombovské síly přitažlivou jadernou silou. Při reakci vzniká helium a neutron.
Ústav fyziky plazmatu Akademie věd ČR.Princip udržení plazmatu v tokamaku. Vzhledem k vysokým teplotám je potřeba udržet plazma, aby se nedotýkalo stěn. Otázka materiálu pláště je jedna z nejsložitějších. Cívky jsou ze supravodivých materiálů.Způsoby ohřevu plazmatu.Zařízení na obrázku Joint European Torus (JET) je v Culhamu (UK) a je to největší tokamak na světě.Tokamak COMPASS v Ústavu fyziky plazmatu je sice menší, ale Česká republika vlastní dokonce dva tokamaky. Druhý se jmenuje CASTOR a je umístěný na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, kde je využíván jako experimentální zařízení při výuce.

Pár snímků tokamaku a jeho komponent zblízka

Některé návštěvníky zaujaly ještě více než tokamak jiné předměty .Transformovna

Generátory jsou umístěné ve zvláštní budově.Je zde trochu méně místa, takže šlo fotografovat spíš detailní záběry.

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora