Když pozorování nevyjde

neděle 15. červenec 2012 13:06

Na dnešní ráno byl ohlášen pěkný a poměrně vzácný úkaz - zákryt planety Jupiter Měsícem. Přivstala jsem si ve tři hodiny a šla jsem se podívat na terasu. Obloha byla tmavá, bezměsíčná. Myslela jsem si, že mi výhled na úkaz zakrývá kopec, sbalila jsem tedy fotoaparát s příslušenstvím, baterku a lahvičku s vodou a ve čtvrt na čtyři jsem se vypravila do ulic hledat vyvýšené místo.

Když jsem se stativem na rameni ušla a uběhla asi kilometr do kopce, podívám se na oblohu, a tam mezi mraky ostýchavě vykukuje srpek ubývajícího Měsíce v místě, kam bych viděla i z okna pracovny.
Pro toho, kdo ještě spal - snímek směrem na severovýchod ve 3 hodiny a 33 minut letního středoevropského času.

Obloha několik minut před začátkem úkazu.

Srpek Měsíce, který se na chvíli vynořil z mraků. Vstup Jupiteru do jeho stínu však překryla oblačnost.

Jak se začalo rozednívat, byla už vidět oblačnost, kterou na tmavé noční obloze nešlo rozeznat. Tak jsem alespoň zachytila svítání nad Pankrácí.S přicházejícím dnem se oblačnost postupně protrhávala. Po nějaké době byla vidět i Venuše v blízkosti Měsíce.

Téměř za hodinu po začátku mého pozorování se poprvé objevil Jupiter. Mám tedy alespoň fotogenickou konjunkci Měsíce s Jupiterem.

Po chvíli začala oblačnost opět houstnout.Nakonec se mi přece jen podařilo zachytit všechny tři objekty spolu.

Měsíc, Jupiter a Venuše dnes ráno na východě.

Když jsem se podívala trochu níž nad obzor, uviděla jsem specifický pražský úkaz.

Červánky nad Pankrácí,...

červánky za Vyšehradem...... a za Žižkovským vysílačem
Z pozorování jsem se vrátila v pět hodin. Bylo 12°C a ještě docela šero. Nedalo mi to a hned jsem začala prohlížet snímky a psát koncept článku. Mezitím vyšlo Slunce a já jsem promrzlá a unavená šla ještě na chvíli spát. Probudila jsem se právě tak, abych se stihla obléknout a jít do kostela. Lidé čekající na zastávce si sdělovali zážitky z pozorování zákrytu Jupiteru Měsícem.
Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora