Pražské artefakty - Veletržní palác a Výstaviště

čtvrtek 26. červenec 2012 02:00

Když jsem se před časem dočetla v novinách, že se mají stěhovat plastiky umístěné před Veletržním palácem v Praze 7 do Ostravy, uvědomila jsem si, že je nemám vyfotografované, a hned další víkend jsem to šla napravit.


Stejně jsem šla na Výstaviště na veletrh, jehož dlouhý název si nematuji, ale vím, že obsahem byla esoterika, biostyl a další alternativy. Samotná výstava mě tentokrát poněkud zklamala - chodím na ni hlavně proto, abych si rozšířila sbírku minerálů, ale tentokrát tam byly různé cizí firmy, které prodávaly kameny opravdu hodně předražené. Nakonec jsem ocenila alespoň velký výběr mých oblíbených veganských potravin a nakonec jsem si koupila večeři už blízko před zavírací hodinou.
Když jsem se chtěla dostat ven, byly dveře z postranních hal už zavřené a já jsem přes ně uviděla duhu.

Druhá polovina oblouku duhy se klenula nad Tipsport arenou.

Duha se ztrácí.

Průmyslový palác. Levé křídlo zničené požárem v roce 2008 je nahrazené provizorním přístřeškem. Vystavuje se zde dál.

LapidáriumPlastiky před Veletržním palácem, které Národní galerie hodlá odstranit. Autory plastik a jejich předloh jsou Aleš Veselý, Stanislav Kolíbal, Karel Nepraš,
Karel Malich a bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák.Nejvíce spekulací se objevuje ohledně umístění betonového sousoší Milana Knížáka s názvem Král a královna. Možná se nebude stěhovat najednou, ale kvůli velké hmotnosti rozřezané na kusy. Myslím, že by se už ani nemuselo znovu sestavovat. Materiál ze sousoší by zřejmě našel smysluplnější uplatnění...Toto mi připomíná tělocvičné náčiní nebo dětskou prolézačku. Tu by ale asi EU neschválila.Bohužel se mi nepodařilo zjistit názvy ostatních děl, takže nevím, co představuje například tato plastika.Tyto dvě postavy na mě působí zejména při pophledu zblízka poněkud monstrózně.

Tento reliéf je už součástí budovy, takže se stěhovat nebude.Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora