Dvě legendy

neděle 12. srpen 2012 00:30

Už jsem psala v jednom článku, že jsem letos počátkem léta absolvovala dvanáct koncertů během jednoho měsíce. Poslední dva jsem shlédla dokonce ve dvou dnech za sebou a zážitek to byl v obou případech nezapomenutelný.


Pokud vám nic neříká jméno Gordon Mathiew Thomas Summer (ročník 1951), tak zcela jistě jste již slyšeli jméno Sting. Není to ovšem umělecké jméno, které by si zpěvák sám vybral jako to udělal například Bob Dylan, ale přezdívka získaná v mládí kvůli tomu, že nosil černožlutý pruhovaný svetr, ve kterém vypadal jako vosa. Původním povoláním učitel a amatérský jazzový hudebník je dnes už legendou. Jeho aktivity jsou rozsáhlé - je znám jako zpěvák, skladatel, multiinstrumentalista, aktivista za lidská práva, herec a taky šachista, kondiční běžec, jogín a vyznavač zdravého životního stylu. Pamětníci Stinga znají zřejmě hlavně jako frontmana skupiny the Police. Za sebe můžu říct, že i když jsem skupinu znala, tak mě Sting mnohem více zaujal až na sólové dráze.

Na záběrech z koncertů z loňského roku, kdy vystupoval se symfonickým orchestrem, působil Sting s krátkým sestřihem a ve společenském obleku dost usedle. Letos však přijel do Prahy opět jako rocker, a to jak stylem oblečení, tak repertoárem.


Sting míval v minulosti svoji kapelu obohacenou o nástroje symfonického orchestru. Tentokrát zjemňovaly zvuk housle a vokál zpěvačky.

Úměra čím větší umělec, tím lepší doprovodná kapela se potvrdila i tentokrát.To, že umí Sting skvěle zpívat jsem věděla, ale na živém koncertě to byl ještě mnohem větší zážitek. Ocenila jsem i dobré ozvučení kapely, v němž zpěv nezanikl, což se občas stává zvlášť v prostorách, které nejsou původně určené k hudební produkci.Diváci od začátku vytvářeli skvělou atmosféru. Hned při druhé písni, což byla slavná Englishman in New York, se začalo tleskat i na tribunách, kde kromě typických rockových fanoušků v džínách a tričkách s potiskem bylo vidět i dámy ve večerních róbách. Ke konci koncertu už tribuny stály a všude se tančilo.

Sympaťák Sting je díky svému životnímu stylu, k němuž patří i optimistické naladění, stále ve výborné kondici.Tak zase někdy nashledanou v Praze.


Psala jsem v nadpisu o dvou legendách. Tu druhou jsem viděla a slyšela hned druhý den, což je taky jeden z důvodů, proč jsem obě reportáže dala do jednoho článku. Další důvod je, že jsem v obou případech neměla příliš dobrý výhled, což spolu s velkou vzdáleností od pódia a nepříliš dobrými světelnými podmínkami způsobilo, že jsem nepořídila tak bohatou fotogalerii jako obvykle. Na druhou stranu byly oba koncerty hlavně hudební zážitek, vizuální efekty zde téměř nebyly a nebyly ani potřeba. Legendární španělský kytarista Paco de Lucia u nás už v minulosti vystupoval, ale já jsem se na jeho koncert dostala poprvé. Tentokrát mistr poctil svou návštěvou starobylou Lucernu.

Paco de Lucia přijel s velkou skupinou, jejíž obsazení se skládalo ze dvou sólových kytar, baskytary, kláves, harmoniky, perkusí, cajónu, zpěvu a tance.


S Paco de Luciou vystoupil také zpěvák Duquende, kterého jsem viděla o dva týdny dřív na Respect Festivalu.


Paco de Lucia hraje i skladby klasického kytarového repertoáru, tentokrát však přijel s čistě flamencovým vystoupením.

Většina lidí si asi styl flamenco spojuje především s kytarou, ale flamenco představuje celý hudební styl, který zahrnuje hru na kytaru, hru na cajón, zpěv, tanec a tleskání. Flamenco pochází z Andalusie a je součástí kultury španělských cikánů, kteří přišli z Indie už v 15. století. Za dlouhou dobu prošlo flamenco vývojem a zažilo různé vlny popularity. V současné době se udržuje jak v tradiční podobě, tak ve směsích s mnoha dalšími hudebními styly. Umělci, kteří vystoupili v Praze - Paco de Lucia, Duquende a tanečník Farruco představují špičku současného flamencového stylu. Flamenco není ale jen výsadou profesionálů. Kurzy flamenca, které probíhají po celém světě se těší velkému zájmu. I na koncertě v Lucerně byly vidět mezi diváky typické krásné flamencové tanečnice.
Tanečník Farruco si vysloužil nadšené ovace a svým výkonem diváky doslova zvedl ze sedadel.Na konci vystoupení Paco de Lucii a jeho skupiny nadšení diváků neznalo mezí.
Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora