Moderní architektura - Tančící dům

středa 14. listopad 2012 07:00

Tančící dům jsem obcházela, dívala se a fotografovala z druhého břehu, z mostů i z těsné blízkosti, v různou denní a roční dobu a za různého osvětlení. Potom jsem ještě strávila několik večerů výběrem a zpracováním snímků tak, abych měla všechny záběry, které jsem na tento skvost moderní architektury chtěla mít. Teď už mi jen zbývá si Tančící dům namalovat, ale to zase někdy jindy.

Někde jsem četla, že Tančící dům je jediná stavba moderní architektury u nás. Myslím, že tak špatné to zase s naší moderní architekturou není, abychom měli jen jednu stavbu, ale v každém případě představuje Tančící dům výraznou dominantu a jednu z ozdob Prahy.Tančící dům stojí na křižovatce Rašínova nábřeží a Resslovy ulice na pravém břehu Vltavy. Autory návrhu jsou architekti Vlado Milunić a Frank O. Gehry, na interiérech se podílela i Eva Jiřičná. Inspirací umělců byl slavný taneční pár Fred Astair a Ginger Rogers. Stavba byla dokončena v roce 1996. Financovala ji bankovní skupina ING (Internationale Nederlanden Groep). V objektu jsou kanceláře, kavárna, restaurace a další prostory, jež jsou pronajímané k různým účelům.
Windows trochu jinak

Není slušné nahlížet tanečnici pod sukně, ale když je ze skla a betonu, tak to snad tolik nevadí.

Život na tenkých nožkách, aneb kam kráčí moderní architektura.Pohled na Tančící dům od mostu Legií v různou roční a denní dobu.

Jedno slunné nedělní odpoledne na konci léta jsem se procházela po nábřeží na levém břehu Vltavy.

Na řece bylo hodně parníků a jiných lodí a mezi nimi majestátně pluly labutě. Všimla jsem si, že je z těch míst hezký výhled na Tančící dům.

Při té příležitosti jsem se podívala, co to má Fred na hlavě.

Taneční pár na plese. Ani nepotřebují křišťálové lustry k osvětlení parketu. Stačí jim světlomety aut a semafory.Když zhasnou světla v sáleOkna při večerním osvětlení vypadají jakoby hleděla do vesmíru...A střapatá hlava mi připomíná trnovou korunu.

Na následujících, mírně uměleckých snímcích, jsou záběry z Janáčkova nábřeží a Dětského ostrova.


Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora