Ohlédnutí za betlémem

neděle 6. leden 2013 23:55

Dnešním dnem, svátkem Tří králů, končí v kostelech vánoční výzdoba, k níž už několik století patří i betlémy. Je celkem dobře známo, že tradici betlémů založil sv. František z Assisi, když v roce 1223 postavil v jeskyni jesličky se senem, k nimž přivedl oslíka a telátko. Při této příležitosti byla sloužena první půlnoční mše.

V Evropě se tradice betlémů (jesliček) rozšířila v 16. století. V Praze byl první betlém vytvořen v roce 1560 v kostele sv. Klimenta a byl to první betlém ve střední Evropě. Postupně se betlémy rozšířily z kostelů i na vesnici. Bylo to hlavně v době vlády Josefa II, který uzavřel některé církevní objekty a pro betlémy ubyla místa. Lidové betlémy obsahovaly kromě figurek Ježíška v jesličkách, Marie, Josefa, tří mudrců z východu a oslíka s volkem, kteří zahřívají novorozeně, řadu postav a zvířat z prostředí venkova. Dnes už se asi žádný betlém neobejde bez pastýřů s ovečkami a mnoha dalších figurek. Betlémy byly dřív mistrovská řezbářská díla, ale vyrábí se i z mnoha dalších materiálů. Jsou betlémy keramické, z moduritu a dalších tvárných materiálů, papírové s vystřiženými figurkami, které se pomocí špejlí zapichují do polystyrénu nebo skládací a určitě existuje mnoho dalších variant. Na pozadí betlémů bývají krásné malby, většinou exotických krajin blízkého východu.
Přestože se od 19. století stal hlavním symbolem vánoc vánoční stromek, jsou betlémy stále velmi populární a vznikají každý rok nové. Lze říct, že výroba betlémů je celý umělecký obor. V roce 1950 byla v Itálii založena světová asociace betlemařů. V České republice mají betlémy velkou tradici. V roce 1990 vzniklo České sdružení přátel betlémů. Také největší betlém na světě se 138 dřevěnými postavami v životní velikosti vznikl u nás. Postavil ho v roce 2007 Jiří Halouzka v Jiříkově. Na obrázku z Wikipedie jsou postavy z tohoto betlému na výstavě v Uherském Hradišti.


Na myšlenku napsat něco o betlémech jsem přišla dnes poté, co jsem se prakticky náhodou dostala na výstavu betlémů jedné paní sběratelky, která vlastní přes dvěstě exponátů. Na malém prostoru v přízemní místnosti v paneláku jich vystavila téměř padesát a ještě se tam vešla divadelní scéna loutkového divadla pro hru o jesličkách. Protože jsem dostala zcela nečekané pozvání, neměla jsem s sebou fotoaparát - nosím ho sice "pro všechny případy" téměř pořád, ale shodou okolností mi došla paměťová karta, tak jsem si ho nevzala. Alespoň slovy se tedy pokusím popsat, co bylo k vidění. Většina betlémů byla papírových skládaných nebo vysřihovaných. Byla zde zastoupena řada známých umělců, například Marie Fischerová-Kvěchová, Josef Lada, Karel Franta, Helena Zmatlíková. Dále zde byly darované nebo koupené betlémy, jeden dřevěný dovezený z Izraele, miniaturní keramický betlém, mechanický betlém. K vidění byl i skautský betlém se vztyčenou českou vlajkou. Celá expozice byla naaranžovaná na stupních z krabic a prken pokrytých látkou v barvě noční oblohy. Největší radost udělala výstava jistě několika dětem, které byly ve skupině pozvaných, ovšem i dospělí projevovali nadšení. Výstava se zřejmě bude opakovat i příští rok a pokud se na ni dostanu, určitě přijdu i s fototechnikou.

Pokud se kritický čtenář diví, proč je tedy článek zařazen mezi fotoblogy, je teď vhodná chvíle, toto uvést na pravou míru. Na místa, která jsem měla v plánu navštívit delší dobu, jsem šla s novou paměťovou kartou a mohu se podělit o některé zajímavé zážitky s betlémy i obrazem.

Už je taková tradice, že se v období vánoc objeví v Prokopském údolí (v místě, kde z Prokopského údolí odbočuje ulice K Jihu ) dřevěný mechanický betlém s jesličkami a zvířátky. Za roky, co ho zde vídám, ani si nepamatuji, kdy se objevil poprvé, je stále vylepšován a přibyla četná nová zvířátka.Krtek je zalezlý v krtinci, dokud se nezmáčne páka.

Veverka při točení kličkou obíhá dokola pařezu.

Moje dnešní třetí zastavení bylo v Žižkově sboru na Žižkově, kde se konalo představení na téma Tří králů. Provedli ho členové občanského sdružení Remedium s krásnými, 80 let starými loutkami. Hru o příchodu tří mudrců do Betléma proložili zpěvem vánočních koled. Je jen škoda, že hráli před mizivým počtem diváků, protože představení bylo velmi pěkně provedené.


A takhle letos vypadala vánoční výzdoba s betlémem v Žižkově sboru


Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora