Mizející architektura

pondělí 24. červen 2013 00:20

V tomto článku chci představit další objekt moderní architektury, který zřejmě nenávratně zmizí. Je to hotel Praha, který se nachází v rezidenční čtvrti Hanspaulka, na Praze 6. Po kulturním domě Inwest v Plzni a obchodním centru Ještěd v Liberci je to již třetí stavba moderní architektury, jež se stane obětí podnikatelských záměrů lidí, kteří necitelně nahrazují unikátní objekty obchodními centry a dalšími podobnými stavbami, jakých jsou tucty.

První dva snímky ukazují celkový pohled na hotel z výšky. Našla jsem je na Internetu, pochází z archivu hotelu Praha a z ČTK. Pro další obrázky jsem si přišla v příjemném letním večeru přímo na místo.


Přišla jsem z ulice Na Viničních Horách. Objekt jsem obešla z několika stran, ale přesto jsem mohla fotograficky zachytit jen menší část - hotel je velmi dobře ukrytý mezi ostatními domy ve vilové čtvrti. Podobné reprezentativní budovy bývají postavené na viditelných místech. Zde se zřejmě jedná o záměr, protože hotel byl určený pro ubytování zahraničních hostů sjezdů KSČ, a obsahoval také kryt.
Hotel byl dokončený v roce 1981 podle návrhu čtyř architektů - autory jsou Jaroslav Paroubek, Arnošt Navrátil, Radek Černý a Jan Sedláček. Na zařízení a výzdobě se podíleli přední umělci a návrháři, jako sklářský výtvarník Stanislav Libenský a designér Zbyněk Hřivnáč.
Po roce 1989 byl hotel nejdřív v majetku magistrátu, Praha 6 jej za starostování Pavla Béma v roce 2002 prodala ruské společnosti Falkon Capital, která za nejasných okolností odkoupila státní dluh Ruska. Nedávno se opět změnil majitel - hotel koupila společnost Maraflex Limited z Kypru, která má stejnou adresu jako firmy P. Kellnera. Ani on, ani jiný český podnikatel se zatím k obchodu nehlásí, nicméně zaměstnanci, kterých bylo několik desítek, a většina z nich byla propuštěna, dostali informaci, že bude mít českého majitele, který již nechce objekt provozovat jako hotel.


Hotel je vybudován na parcele o rozloze sto tisíc metrů čtverečních, na místě dřívější Petschkovy zahrady. Architektonické řešení vhodně kopíruje svažitý terén. Celková velikost zastavěné plochy je devět tisíc metrů čtverečních. V hotelu je 136 pokojů a prezidentské apartmá s výhledem na Pražský Hrad. Komplex zahrnuje kromě konferenčních sálů a restaurace také kinosál a bazén.


Po revoluci zde byly ubytované celebrity jako Tom Cruise nebo česká fotbalová reprezentace.

Dnes je vidět jen zavřená brána.

Několik snímků skrz mříž vrat.

I při detailním pohledu je vidět, že něco není v pořádku.

Třeba okna vyplněná igelitem.

Z řemeslných výrobků jsem mohla ocenit jen tuto lucernu a plaketu vedle vrat.Pokračuji v obchůzce z Hanspaulky směrem dolů.Na válcovou část navazují stupně. Celá stavba se přitom vlní v souladu s terénem.Jeden z dalších vchodů

Tento má i svůj semafor.

Najít vhodné záběry nebylo úplně jednoduché. Budova je skrytá v zástavbě a husté zeleni. Proto také odpůrci stavby argumentují tím, že se tak velký hotel nehodí do vilové čtvrti. Je pravda, že by se stavba lépe hodila na otevřené místo. Na druhou stranu i umístění a jeho důvody vypovídá něco o době, kdy stavba vznikala. Je škoda, že podobné stavby, (i ty výše jmenované), nebyly prohlášeny kulturními památkami. Udivuje mě také, kolik lidí si přeje zbourání těchto staveb jako symbolů minulého režimu. Skoro se zdá, že starověký zvyk boření chrámů starých božstev zůstal zachován až do 21. století.
Zde už jsem se dostala až dolů k Evropské třídě.Nejdřív jsem si ani nemyslela, že tato zeď ještě patří k areálu hotelu.
Potom jsem si všimla stylu jejího zpracování.

Stejné obložení, stejné lampy

Tady už hlodal zub času.

A nakonec se vynořil mezi stromy i kousek budovy.
Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora