Polibek pod sněhem, v pekle, ve vesmíru

neděle 30. červen 2013 21:14

Znáte to. Když se člověk chystá na něco neobvyklého, co ještě nikdy neprožil, je v tom očekávání nového zážitku směs zvědavosti, obav z neznámého, u odvážnějších povah i touha po dobrodružství. Potom přijde dlouho očekávaná chvíle, která může znamenat velký zážitek na celý život, velké zklamání, když se očekávání nesplní, nebo naopak příjemné překvapení.

Ano, všechny druhy polibku uvedené v nadpisu článku zažila Praha při vystoupení slavné americké glam-rockové skupiny KISS. Hudební styl označovaný jako glam rock (též glitter rock) vznikl na počátku 70. let ve Velké Británii. Prvními představiteli byly skupiny Slade, Sweet, Queen, zpěvák David Bowie, a také moje oblíbená skupina Smokie, kterou jsem již představila i zde na blogu. Za zakladatele glam rocku je považován Marc Bolan (1947 – 1977) se skupinou Tyrannosaurus Rex. Hudební styl glam rockových kapel a zpěváků se pohybuje mezi klasickým rock and rollem stylu Rolling Stones, pop rockem až po blues a balady.
Glam rockoví umělci se liší hlavně módou, která je plná třpytivých doplňků (proto také označení „glitter rock“), i muži vystupují silně nalíčení, Marc Bolan vystupoval v ženských šatech. Styl také souvisí s hnutím na podporu práv homosexuálů, proto používá bisexuální módu, která má stírat rozdíly mezi pohlavími. Ostatně mezi glam rockové umělce bývá řazen i Elton John. V písních se zabývají tématy jako jsou drogy, sex, sci-fi. Vystoupení některých skupin a umělců obsahují efektní scény s hororovými a fantasy prvky.
Podobných skupin fanoušků bylo na koncertě k vidění hodně. Co bylo neobvyklé, že zde byly vidět v maskách démonů i malé děti, některé evidentně ještě v předškolním věku.

V USA byl glam rock populární ve velkých městech jako New York, Detroit, Los Angeles. Hlavní představitelé amerického glam rocku jsou skupina New York Dolls, Suzi Quatro, Iggy Pop, Alice Cooper, a zejména skupina KISS, která byla ve své době nejslavnější americkou skupinou na světě.
Na tomto místě chci říct, že se zajímám o populární hudbu od dětství, mám svoje favority skoro v každém stylu od folku po heavy metal, ale kdybych měla říct, jaký žánr moderní hudby je mi nejbližší, tak by to byl asi právě glam rock. Líbí se mi jak po vizuální stránce, protože je vždy na co se dívat, tak i po hudební – kombinace rockové hudby a výrazných, většinou vysokých mužských hlasů.
Když tedy KISS v rámci Monster turné přijeli do Prahy, měla jsem se na co těšit. KISS přijeli představit především svoje nové album se stejným názvem, což někteří fanoušci nesli špatně a dožadovali se starých hitů. To už je ale úděl všech legend. Mně je naopak sympatické, když umělci nežijí jen ze staré slávy a stále tvoří, vydávají nové desky a zkoušejí nové věci.


Nejúspěšnější glam rocková skupina KISS pochází z New Yorku a byla založena v roce 1973. Mají speciálně pomalované obličeje, kdy každý člen má svoji charakteristickou masku. Jejich koncert je velká show, používají pyrotechniku, výsuvné plošiny a ramena. Za dobu své existence prodali přes 100 miliónů alb, získali 22 zlatých desek. Od vzniku se ve skupině vystřídalo více hudebníků, někteří opakovaně přišli a odešli. Dva ze zakládajících členů – Paul Stanley a Gene Simons zůstali dosud. Jejich vlastní jména jsou složitější, zde používám umělecká jména, pod nimiž vystupují. Skupina se zpočátku obtížně prosazovala, první úspěšné album byl záznam z koncertů. Album s názvem Alive! vyšlo v roce 1975 a získalo platinovou desku. Nejúspěšnější éru zažila skupina v 70. letech. Od roku 1983 vystupovali KISS bez masek, čímž ztratili svou tvář. V dalším období trochu hledali svůj styl, vydali také čtyři alba samostatně každý z hudebníků, která přecházela od hard rocku přes blues až k popu. V roce 1991 postihla skupinu tragická událost, když zemřel bubeník Eric Carr na krvácení do mozku (předtím se léčil s rakovinou). Ve skupině ho pak nahradil Eric Singer, který zůstal dosud.
V roce 1996 se skupina po třinácti letech opět vrátila k maskám a kostýmům. Postupně používali KISS masky: Démon, válečník Ankh-Warrior, Kocour, Liška, Space Ace a Hvězdné dítě. Současná sestava KISS a jejich masky je následující: Paul Stanley (kytara, zpěv) – Hvězdné dítě, Gene Simmons (basová kytara, zpěv) – Démon, Tommy Thayer (sólová kytara, zpěv) – Space Ace, Eric Singer (bicí, zpěv) – Kocour. V reportážních blozích se snažím snímky řadit chronologicky, ale tentokrát mi to nedá a musím představit masky a kostýmy hned v úvodu. Toto je Space Ace.


Hvězdné dítě

Kocour

Démon

Boty démona

Jak už jsem psala výše, koncert skupiny KISS je velkolepá show s množstvím techniky. Po nezáživné předkapele, u níž jsem ani nezaregistrovala název, byla dlouhá přestávka, což dávalo tušit velké přípravy na jevišti. Seděla jsem na svém obvyklém místě na první tribuně od pódia, odkud je vidět i za oponu.


Když už bylo publikum značně nervózní a dožadovalo se pískáním, tleskáním a pokřikem umělců, tak hodinu a čtvrt po začátku programu přistáli KISS uprostřed jeviště, když se spustili na konstrukci připomínající pavouka.
Potom to už pořádně rozjeli.

Celkový pohled na scénu vypadal velice pěkně.


Při založení skupiny byl vůdčí osobností Gene Simons, ale později se dostal na pozici frontmana Paul Stanley, který také říkal průvodní slovo a nejvíce navazoval kontakt s publikem.
Paul střídá při hraní různé pozice a ani nepohodlně působící boty mu nebrání v pohybu, včetně různých skoků a podobně.Po prohlášení, že jeho dědeček byl Čech, takže jsme všichni jedna rodina, se Paul vydal na návštěvu na opačnou stranu haly. Jako dopravní prostředek použil kruh, který je vidět na obrázku, jak visí od stropu arény.

Ve svém slavném čísle se vznesl nad jeviště i démon, kterému šlehá plamen nejen z kytary.Chrlení krve bylo z výšky působivější a na velkém plátně ještě víc.

Mlha, ohňostroje i pekelné plameny jsou běžná výbava koncertů KISS.

Abychom se všichni trochu zchladili, začalo sněžit.

Chumelí čím dál víc.

KISSáci v pohodě hrají i pod sněhem.

Nakonec nebylo vidět vůbec nic.

Bouře se přehnala, i když na zemi leží zbytky sněhu.

Toto loučení ještě nebylo definitivní.

Toto už je závěrečný vzkaz pražskému publiku.


Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora