Leonard Cohen live

neděle 29. září 2013 23:57

Myslím, že by se člověk měl snažit, pokud je to v jeho silách, plnit svoje sny. Někdy to nevyjde hned napoprvé - tentokrát to bylo až na třetí pokus.Legendárního kanadského písničkáře, básníka a spisovatele asi není třeba zvášť představovat, proto se v reportáži spíš zaměřím na momenty z koncertu. Hned na začátku mě zaujala atmosféra, na O2 Arenu značně usedlá. Přispělo k tomu i rozložení míst - celé přízemí bylo k sezení jako na koncertech vážné hudby. Na koncertech populární hudby, zvláště rockových, pokud je v programu začátek například v osm, tak to znamaná, že se hlavní hvězdy dočkáme tak v půl desáté. Nikoliv ovšem mistra Cohena. Na vstupence byl začátek ve 20.00 a asi ve 20.05 vyšel konferenciér a oznámil, že koncert začne za deset minut. I díky této poněkud sterilní atmosféře jsem očekávala usedlého pána, který stráví celý večer za klávesami.

Od chvíle, co Leonard Cohem přesně v ohlášenou dobu přiběhl na scénu, bylo jasné, že bude všechno jinak. Ve zkratce lze říct, že umělec koncert přibližně ve stejném poměru protančil, proklečel, případně prostál, pokud měl sólo na klávesy nebo na elektrickou kytaru.


V případě, že měl sólo někdo z ostatních účinkujících, stál Cohen čelem k němu v úkloně, někdy i se smeknutým kloboukem.
Co mě na koncertě chvílemi vadilo, bylo osvětlení. Kužel namířený na umělce příliš přesvětloval obličej, takže se ztrácela kresba. Bílé chuchvalce na druhém snímku, které vypadají jako kouř z cigarety, je rozptýlené světlo z tohoto kužele. Celkem mi připadalo, že se autor světelných efektů docela vyřádil. Někdy vznikly zajímavé obrazce se siluetami, občas se ale nedařilo, a skoro celý sólista se pak ztrácel ve tmě.


Barevně ale vypadala scéna hezky a moderně. Na oponě se promítaly obrazy na umělcovo věčné téma. Kdo trochu zná Cohenovu tvorbu a osudy, tak ho nepřekvapí, že obrazce vždycky obsahovaly siluety žen. Ostatně ženy všech generací převažovaly i v publiku.
Kromě velké skupiny, obsahující kromě kytar, bicích a kláves také housle, akordeon, perkuse a různé druhy loutny, také Cohena doprovázelo trio zpěvaček. To tvořily sestry Charley a Hattie Webb a klasicky vzdělaná klavíristka, skladatelka a zpěvačka Sharon Robinson, která spolupracuje s Cohenem řadu let, je spoluatorkou jeho písní a producentkou některých alb.


Pokud jde o výběr písní, tak Cohen začal slavnou I´m Your Man, kterou zpíval s velkým zaujetím, a stejně jako při některých dalších písních poklekal na zem, což kritika označila za snahu vidět dobře na čtecí zařízení s nápovědou textů. Koncert byl promítaný na velkoplošnou obrazovku vedle pódia, takže diváci mohli vidět zpěváka zblízka, zde při interpretaci kultovní písně Suzanne.


Co mě překvapilo snad nejvíc, byl příšerný nával, jaký jsem v O2 Areně nezažila ani na koncertech rockových legend. O přestávce vznikla taková tlačenice, že si lidé šlapali na nohy. Jak jsem už zmínila, v publiku převažovaly dámy, což potvrzuje pověst Cohena jako velkého milovníka a idolu žen. Ostatně i přes pokročilý věk (21. září mu bylo 79 let), je Leonard Cohen stále velmi charismatický muž. Po jevišti se pohybuje lehce a s grácií, na scénu přichází tanečním krokem a jeho pražský koncert (bez předkapely a bez započítání přestávky) trval tři hodiny.
Na konci nechtěli diváci Cohena propustit, a při přídavku, který trval asi půl hodiny, vstali ze sedadel a nahrnuli se k pódiu. Samozřejmě jsem toho využila pro pořízení několika detailních záběrů.
Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora