Příběh Krále popu

čtvrtek 29. srpen 2013 23:54

Nejúspěšnější zpěvák moderní populární hudby všech dob Michael Jackson, označovaný jako Král popu, by se dnes dožil pětapadesáti let.Životní osudy Krále popu by vydaly na námět na román. Pokusím se proto na omezeném prostoru blogu zachytit alespoň nejdůležitější momenty.

Zázračné dítě

Jak je známo, Michael Jackson zemřel v roce 2009, ve věku pouhých padesáti let. I přes nízký věk, kterého se dožil, trvala jeho umělecká kariéra pětačtyřicet let, protože vystupoval na jevišti ještě dříve, než chodil do školy.
Michael Joseph Jackson se narodil 29. srpna 1958 ve městě Gary ve státě Indiana jako sedmý z devíti sourozenců. Všichni se věnovali hudbě, ale kromě Michaela dosáhla světového úspěchu jen jeho mladší sestra Janet. Děti zdědily hudební nadání po rodičích. Otec Joseph pracoval jako jeřábník a ve volném čase hrál v amatérské kapele na kytaru. Matka Katherine původně studovala hudbu, ale musela se vzdát hudební dráhy po obrně. Když otec zjistil, že mají synové hudební vlohy, založil skupinu The Jackson Brothers, později přejmenovanou na The Jackson 5, v níž vystupoval malý Michael se staršími bratry již od pěti let. Přestože byl nejmladší, stal se vůdčí osobností skupiny, protože projevoval nejvíc muzikálnosti, pohybových schopností, nejlépe zpíval a dělal největší show. V roce 1971 vydal první sólovou píseň Got to Be There a v roce 1979 první sólové album Off the Wall.

King of Pop

Michael pracoval na své sólové kariéře a současně vystupoval s bratry až do roku 1984. Hudba Jackson 5 vycházela ze soulu. Na druhé desce Thriller už je znát posun k jinému stylu. Zásadní vliv na začátku zářné sólové kariéry Michaela Jacksona měl producent Quincy Jones, který s ním ještě spolupracoval na albu Bad. Následující album Dangerous už vzniklo bez Quincy Jonese a stylově se opět posunulo. Desky Bad a Dangerous následovala úspěšná světová turné. Album Thriller přitom představovalo zlom v populární hudbě. Stalo se nejprodávanějším albem všech dob, prodalo se ho neuvěřitelných sto deset miliónů. Videoklip k titulní písni byl revoluční počin, protože trval patnáct minut a jednalo se vlastně o krátký film. Ostatně sám Michael nikdy nepoužíval označení videoklip, ale krátký film. Thriller byl také v roce 1999 stanicí MTV prohlášen za nejlepší hudební video všech dob a Michael Jackson byl v roce 2002 vyhlášen nejlepším populárním umělcem 20. století. I když další desky nebyly tak komerčně úspěšné jako Thriller, celkem prodal za svoji kariéru 700 miliónů nosičů.
Byl přitom nejen uznávaným umělcem, ale představoval i významnou osobnost veřejného života. Řada jeho skladeb reflektuje společenské problémy jako jsou války, rasismus, poškozování životního prostředí, bída, AIDS, násilí na dětech. Dětem věnoval zvláštní pozornost, když pro ně v rámci charitativního projektu „Heal the World“ v roce 1992 otevřel ranč Neverland. V roce 1985 napsal spolu s Lionelem Richiem píseň „We Are the World“, kdy spolu s Bobem Geldofem inicioval projekt U.S.A. for Africa na podporu Etiopie postižené hladomorem. Singlu se prodalo dvacet miliónů a projektu se zúčastnila řada nejvýznamnějších osobností populární hudby, jako například Bruce Springsteen, Ray Charles, Tina Turner, Bob Dylan, Stevie Wonder, Diana Ross, Kris Kristofferson. To však nebyl jediný charitativní projekt Michaela Jacksona. Vzdal se honorářů nejen z některých jednotlivých koncertů, ale například také z celého turné Dangerous. Podporoval 39 charitativních organizací a za svoji charitativní činnost byl dvakrát navržen na Nobelovu cenu míru. Svojí snahou vybudovat s pomocí umění lepší svět byl příkladem a měl vážnost na nejvyšších místech. Na zahraničních turné byl přijímán prezidenty a králi jako státní návštěva. Přijali ho také tři američtí prezidenti v Bílém domě, prezident Ronald Reagan mu udělil cenu za charitativní činnost a Bill Clinton ho označil za svého přítele.

Pokud jde o umění, je znám jako zpěvák, skladatel a tanečník. Jeho typický vysoký hlas měl velký rozsah, v nahrávkách často nazpíval vokály za celý sbor. Spolupracoval i s umělci klasické hudby, například s Lucianem Pavarottim. Není příliš známo, že měl rozsáhlé znalosti tohoto žánru, obdivoval zejména Mozarta, Čajkovského, Rachmaninova. V jedné písni použil jako intro úvod z 9. symfonie L.v. Beethovena. Měl několik příležitostí ve filmech, kde se projevil jako talentovaný herec. Na svých hudebních videích spolupracoval s významnými filmovými umělci, například v písni You Rock My World vystupuje Marlon Brando a Chris Tucker. Málo se ví, že uměl výborně kreslit a byl i talentovaný spisovatel, jak je vidět v knize básní a esejí Dancing the Dream. Napsal také autobiografii Moonwalker. Nelze vypočítavat všechna ocenění, která Michael Jackson obdržel, patří mezi ně například třináct cen Grammy a doktorát honoris causa. V roce 2001 měl přednášku na Oxfordu.

Osudné boje

Na začátku 90. let stál Michael Jackson na samém vrcholu slávy, když přišla nečekaná rána. Během turné Dangerous na něj v srpnu 1993 podal zubař Evan Chandler trestní oznámení za údajné sexuální obtěžování jeho třináctiletého syna. Michael měl mnoho přátel mezi herci a tehdy se za něj postavila řada holywoodských hvězd. Udělal však osudovou chybu, když na radu právníků přistoupil na mimosoudní vyrovnání a zaplatil Chandlerovi 22 miliónů odškodného. Jednak začali i někteří z jeho přátel pochybovat o jeho nevinně, a také to byl precedens pro případné osoby, které by se na něm chtěly podobným způsobem obohatit. To se potvrdilo o deset let později, když si na něj ve stejné věci stěžoval další třináctiletý chlapec. V roce 2005 proběhl soud, kdy byl uznán nevinným ve všech bodech obžaloby. V rámci vyšetřování byla vyslechnuta řada svědků a nikdo z nich pedofilní chování Michaela Jacksona nepotvrdil. Neverland byl v provozu sedmnáct let, navštívily ho tisíce dětí a nikdo jiný kromě dvou zmíněných chlapců si na žádné obtěžování nestěžoval.
Přestože Michael soud vyhrál, proces poznamenal jeho psychiku. Tento velký filantrop, který na každém koncertě oznamoval fanouškům „I love you“, přestal věřit lidem. Opustil i Neverland, který pro něj byl místem, kam se uchyloval před slávou do světa vysněného dětství, jaké nikdy nepoznal. Samozřejmě obvinění také negativně ovlivnila jeho kariéru. Přestala s ním spolupracovat firma Pepsi, která podporovala jeho turné. Po sporech s nahrávací společností Sony, která se ho snažila připravit o příjmy, aby ho donutila prodat jí svůj podíl v ATV katalogu, který koupil v roce 1985, a který se později sloučil s firemním katalogem Sony, bojkotovala Sony propagaci jeho posledního alba Invincible z roku 2001. Ovšem již po první žalobě v roce 1993 se odmlčel a album History vydal až v roce 1995. V roce 1997 vydal Blood on the Dance Floor, kde bylo jen pět nových písní a ostatní remixy.
Po soudu v roce 2005 se Michael vydal na cesty na východ, snažil se najít ztracený klid. Chystal návrat na jeviště. V březnu 2009 oznámil na tiskové konferenci v Londýně plánované koncerty v O2 aréně, mělo jich být celkem padesát. Z přípravy koncertů byl natočen film s názvem This Is It, který se promítal i v našich kinech. Příprava na koncerty a návrat téměř po deseti letech – poslední veřejný koncert měl 10.září 2001, den před teroristickými útoky na New York a Washington – pro něj představovaly velký stres. Vždy byl velký perfekcionista (narozený ve znamení Panny), a když zažil doslova epochální úspěch s Thrillerem, (který už zřejmě nebude při dnešním množství a kvalitě populární hudby překonán), tak říkal, že je v těžké situaci, protože teď, když je nejlepší, tak musí bojovat sám proti sobě. Jistě nechtěl zklamat fanoušky, kteří ho podporovali v těžkých chvílích, ani dát záminku kritice a zejména bulvárním novinářům, kteří si ho už v začátcích jeho kariéry vybrali za oběť a šířili o něm nesmysly. (Některé, jako o kyslíkovém stanu, vyšly i u nás v Melodii). V této situaci se nelze divit, že trpěl nespavostí a jediné, co mu pomáhalo byla anestetika, která mu podával jeho lékař Conrad Murray. 25. června 2009 – tři týdny před zahájením koncertů v Londýně mu podal mimořádně silnou dávku, která ho uspala navždy.

Soukromý život

Michael, který musel od pěti let tvrdě pracovat na hudební kariéře pod dohledem despotického otce, žil celý život s pocitem ztraceného dětství, což vyjádřil například v písni Childhood. Čas, který trávil v Neverlandu při hrách s dětmi pro něj představoval náhradu za jeho ztracené dětství. Přestože měl množství přátel, byl v podstatě plachý, a ve společnosti dětí a zvířat – v Neverlandu měl i zoologickou zahradu, se zřejmě cítil lépe než ve světě dospělých. I jeho partnerské vztahy byly poznamenané jeho nesmělou povahou. Přesto byl Michael dvakrát krátce ženatý – s dcerou Elvise Presleyho Lisou Mary Presley a se zdravotní sestrou Deborah Rowe, s níž měl dvě děti. Po rozvodu zaplatil Debbie vysoké odstupné, aby si mohl ponechat děti ve svojí péči a sám se o ně staral. Později se narodil ještě nejmladší syn od náhradní matky – mexické zdravotní sestry, s níž se Michael nikdy nesetkal. Podle toho, co o jejich vztahu s Michaelem řekla Lisa Marie i Debbie, která ho označila za svého „nejlepšího přítele“, byla Michaelova manželství spíš přátelství než láska. Jeho dvě životní lásky, což byly zpěvačka a herečka Diana Ross a legenda stříbrného plátna Elizabeth Taylor, (kterou dokonce požádal o ruku), zůstaly platonické, a přestože obě dámy udržovaly s Michaelem celoživotní přátelství (zejména Elizabeth Taylor patřila k nejvěrnějším a zůstala s ním i v nějtěžších chvílích jeho života), měly k němu vzhledem k věkovému rozdílu zřejmě spíš mateřský vztah.

Zájem novinářů a různé spekulace způsobilo i postupné zblednutí kůže a plastické operace obličeje. Novináři šířili takové fámy, jako že si nechá měnit vzhled, aby se podobal Elizabeth Taylor a podobně. Skutečnost, jak to už bývá, byla mnohem jednodušší. Plastiky v obličeji podstoupil nejdřív po úraze, kdy si zlomil nosní kost a potom, když utrpěl popáleniny při natáčení reklamy na Pepsi colu. Přitom zjistil, že může změnou vzhledu měnit image, což později několikrát využil. K tomu mohu dodat, že znám tvorbu Michaela Jacksona docela dobře, mám na DVD asi padesát videí, klipy, dokumenty, záznamy z koncertů, a musím říct, že Michael vypadal vždy přesně tak, že se jeho vzhled, oblečení, líčení,... vždy přesně hodí k dané situaci. Jeho vizážistka Karen Faye by potvrdila, že byl i v tomto směru dokonalý profesionál. Pokud jde o zesvětlení pleti, bylo způsobené onemocněním vitiligo, které způsobuje ubývání pigmentu a vznik bílých skvrn. Silný make-up také zakrýval tento problém. Onemocnění je dědičné a již se projevilo u jednoho z jeho synů, což také vyvrací spekulace ohledně otcovství.

Odkaz Michaela Jacksona

Když Michael Jackson v pouhých padesáti letech opustil pozemský svět, zvedla se obrovská vlna zájmu o jeho život a dílo. Když si čteme vzkazy na Internetu, nejčastěji se objevují slova „Forever King of Pop“ a podobně. Jak už bylo výše řečeno, poslední koncert měl den před 11. zářím 2001. Viděl z okna hotelu, jak se zřítily věže Světového obchodního centra. Je to symbolické – svět se po této události změnil. Když ho opustil Michael, více lidí řeklo, že svět už nebude jako dřív. I když se to nezdá, jeho vliv byl mimořádný, na celém světě měl asi miliardu příznivců. I u nás se konala řada akcí, a nebyly to jen pokusy o rekord v největším počtu tančících lidí, nebo diskotéky, kde se hrály jen jeho skladby. Mladí lidé, kteří Michaela Jacksona dřív ani neznali, se začali zajímat o charitu, začali přemýšlet, jak by se dal jeho slovy „uzdravit svět“. Na setkáních fanoušků se lidé objímají, drží se za ruce, zpívají o tom, že „my jsme svět“. Je mezi nimi cítit sounáležitost, společný cíl, který nám všem ukázal ve svém díle.

Michael Jackson posunul nejen hranice tanečního umění a populární hudby, ale i myšlení lidí, kteří by se měli od sebe a svých soukromých zájmů obrátit k zájmu celého lidstva. I když jeho pozemský úkol skončil, humanistické poselství a odkaz, že každý musí začít sám u sebe, o němž zpívá v písni Man in the Mirror, tu zůstává, a je na nás všech, abychom se ho snažili naplnit.


Jedna z písní, za kterou by si Michael zasloužil Nobelovu cenu

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora