Večerní radosti

pondělí 7. říjen 2013 02:00

Kromě výhledů z okna či z balkónu na hvězdnou oblohu a toulek večerním městem patří k příjemně prožitým večerům i kulturní zážitky, které se občas snažím zprostředkovat i zde na blogu. Tentokrát jsem vybrala dva z loňského podzimu, které mi pomohly překonat pošmourné dny v přírodě i v životě.
Americká jazzová zpěvačka a klavíristka Diana Krall pochází z Kanady. Její rodiče byli hudebníci, sama se učila hrát na klavír od čtyř let. Na její vystoupení jsem byla hodně zvědavá, slyšela jsem na ní spoustu chvály. Mezi její velké obdivovatelky patří i zpěvačky Hana Zagorová a Jitka Zelenková. Celý koncert měl komorní charakter. Jemně nasvícená scéna v červeném tónu se obešla bez velkých světelných efektů. Koncert se konal v Kongresovém centru, kde se nedá moc fotografovat, takže mám jen několik snímků. Nicméně, v tomto případě bylo největší těžiště v umění zpěvačky a zejména ovšem klavíristky. Jazzoví zpěváci bývají i dobří klavíristi, ale půvabná Diana překonala moje očekávání. Ačkoliv působí tato subtilní blondýnka jako nějaká pohádková víla, má v sobě spoustu energie, kterou vkládá do kláves. I když je Diana Krall známá především jako jazzová zpěvačka, zpívá i písně spíš šansonového charakteru. Na ploše za pódiem se promítaly výjevy souvijející s texty písniček. Příjemný měkký alt ve spojení s brilantní klavírní technikou je to, co dělá Dianu Krall výjimečnou a zaplňuje jí koncertní sály, přestože nedělá velkou show.
Obrazy a scény, promítané na pozadí byly ve stylu retro, a stejně tak celá scéna.


Jak jsem už v minulosti psala o některých svých oblíbencích, i Diana Krall vystupuje skromně a sympaticky. Po koncertě se ochotně podepisovala, a když jsem jí dala podepsat cédéčko, sama se mě zeptala na jméno, a napsala mi věnování. Tento snímek jsem nedělala já. Udělal mi ale radost na konci smutného dne. Lístky na takové koncerty se musí pořídit několik měsíců dopředu, takže bych termíny samozřejmě zapomněla. Rovnou si je proto zapisuji do kalendáře, a potom jsem příjemně překvapená, že jdu na koncert. V tomto případě jsem na to přišla na poslední chvíli - koncert byl v pondělí, takže jsem to zjistila den předem v neděli večer, když jsem otočila kalendář, abych se podívala na program na příští týden. Stejný den jsem šla na pohřeb, takže jsem nevěděla, jestli je vůbec vhodné jít večer na koncert. Shodou okolností jsem několik dní předtím zažila snad vůbec největší podraz v životě, který mi mimořádně uškodil, i když to je samozřejmě i moje chyba, že někdy věřím špatným lidem. V každém případě jsem neměla náladu na kulturu a váhala jsem, jestli mám vůbec jít. Nakonec jsem se rozhodla, že půjdu, a byla jsem ráda, po událostech z poslední doby to bylo jako pohlazení.

O necelý měsíc dřív jsem byla na koncertě v O2 Areně, který naopak nebyl ani zdaleka vyprodaný, což glosovali nejen novináři, ale i samotný protagonista - americký zpěvák, skladatel a herec Lionel Richie. Začínal na konci 60. let ve skupině Commodores, v 80. letech se vydal na úspěšnou sólovou dráhu. Byl populární hlavně jako disco zpěvák, často spolupracoval s královnou tohoto žánru Dianou Ross. V tuto chvíli musím přiznat, že jsem na jeho koncert šla tak trochu z povinnosti. Zajímám se o populární hudbu jako o celek, takže nechodím jen na svoje největší oblíbence, ale snažím se vidět alespoň to nejpodstatnější z každého žánru. Lionel Richie stále výborně zpívá, samozřejmě zařadil i slavnou Hello, kterou česky nazpívala s krásným textem jako Mé sny Hana Zagorová. Zřejmě nejslavnější píseň tohoto muzikanta asi není žádná z jeho vlastního repertoáru, ale ta, kterou složil spolu s Michaelem Jacksonem v rámci charitativního projektu U.S.A. for Africa na podporu Etiopie v době sucha, We Are the World , která je zmíněná i v článku o Králi popu.
Na druhou stranu, přestože Lionel Richie nikdy nebyl můj idol, jeho vystoupení působilo velmi dobrým dojmem. Přispěla k tomu hezky naaranžovaná scéna, i dobrá komunikace s publikem. Místa byla v přízemí k sezení, ale při rytmičtějších písních zvedal Lionel Richie diváky na nohy, a místy je i roztančil. Kolikrát však vstala jen žena, zatímco její partner dál zachmuřeně seděl na sedadle...


V mládí jsem nechodila na diskotéky, ale představuji si, že tam byly podobné světelné efekty.Richie střídavě dělal show na vyvýšeném pódiu, hrál na klavír a nebo jen zpíval v decentním přítmí.

Na plochu za pódiem se promítaly různé obrazy podle příležitosti.

Závěsy nad jevištěm vypadaly jako baldachýn a navozovaly prostředí orientálních pohádek.

I když je Lionel Richie velký shownam, který si evidentně zakládá na svojí osobě, dostali prostor i muzikanti z doprovodné skupiny.

Když Lionel Richie vysvětlil, že s ním nepřijela Dinana Ross, protože šla radši na nákupy, takže ji musíme zastoupit, došlo i na karaoke.


Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora