Také vás překvapily výsledky voleb?

sobota 26. říjen 2013 23:00

Mě osobně ano, a to jak ano s malým, tak s velkým písmenem.

Tím dvojím vyjádřením ano mám jistě na mysli, alespoň pro mě, překvapivý výsledek nové strany, která si ani neříká strana, ale hnutí. Vysvětluji si úspěch ANO ani ne tak způsobem, jakým vedla volební kampaň, protože velkou kampaň měly i další strany, včetně těch, které nezískaly ani procento hlasů, ale spíš zoufalou snahou občanů už konečně změnit způsob, jakým jsou v našem státě spravovány věci veřejné (s malým). Mimochodem, pokud jde o kampaň – tentokrát jsem neměla čas ji zachytit fotograficky, ale sledovala jsem ji – tak mi připadá, že ji některé strany pojaly, mírně řečeno zvláštně. V nějakém článku na lidovkách se už někdo dříve vyjádřil, že kampaň KDU-ČSL na žlutém pozadí, s velkou slunečnicí, působí jako reklama na olej. Ovšem to nemá na billboard, kde jsou vidět holé ženské nohy a kousky odloženého prádla, s heslem „nemáme co skrývat“. Musím se přiznat, že jsem dlouho netušila, že se jedná o volební kampaň, spíš jsem si myslela, že to je reklama na prádlo. Je to ale skutečně volební kampaň, a to strany LEV 21.

Kromě toho, že se ANO, bude líp, vůbec dostalo do sněmovny, mě překvapil úspěch Úsvitu přímé demokracie. Můj názor je, že se pan Okamura chtěl zviditelnit, (stejně jako v prezidentské volbě), ale že s postupem do parlamentu ani nepočítal. Jsem proto hodně zvědavá, jak je připravený plnit předvolební sliby a prosazovat myšlenky, kvůli nimž mu téměř sedm procent voličů dalo svůj hlas.

Co mě dále překvapilo je návrat nenápadných lidovců do sněmovny. Možná zapůsobila optimistická žlutá barva, která je podle psychologů symbolem prosperity a spokojenosti. Také stojí za zmínku výsledky pirátů, kteří se v některých krajích dostali hned za lidovce a zelené. Přece jen o něco lepší výsledek jsem čekala u ODS, i když je pravda, že pravicoví voliči měli silnou alternativu v Top 09, a dále jsem odhadovala u SPOZ tak okolo čtyř procent. Zřejmě je poškodily boje uvnitř strany těsně před volbami. Snad úplně nejvíc mě ale překvapilo fiasko hnutí Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové. Jednak v něm bylo dost známých a zkušených politiků, zejména jsem však čekala lepší výsledek díky podpoře Václava Klause. Je ovšem otázka, jestli vzhledem k rozšířené alergii části obyvatelstva na jeho osobu, jeho podpora hnutí spíš neuškodila. V opačném směru z hlediska získaných hlasů mě překvapil výsledek zelených. Je ovšem pravda, že jim hodně pomohla Praha, kde zřejmě obyvatelstvo touží po lepším vzduchu a menším hluku.
V téhle souvislosti přece jen jeden obrázek z předvolební Prahy mám. Můžu doplnit, že se jedná o stavbu, proti které jsme podepisovali petici. Stihla jsem bohužel jen jeden nepříliš čitelný večerní snímek. Druhý den už byl tento volební transparent upraven tak, že někdo překryl modrou látkou název strany. Nicméně, jak víme, i bez této podpory dokázala v Praze zvítězit.Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora