Janské Lázně - Černá Hora

pondělí 24. únor 2014 02:14

O víkendu jsem byla na závodech na Jižní Moravě, kde bylo chladno, zataženo a foukal studený vítr. Tak jsem si trochu zavzpomínala, jaké to bylo v létě v Krkonoších.


Janské Lázně jsou známé především díky léčivému prameni, který byl podle historiků objeven již v roce 1006. Zpočátku byl ale pramen využíván pro pohon hamru. Ke koupelím ho začali využívat až šlechtici ze Silbersteinu ve 14.století, kteří si nad pramenem postavili jednoduchou dřevěnou budovu. V průběhu staletí Janské Lázně, nesoucí název podle objevitele pramene Jana z Chockova, často měnily majitele. Byly také ve vlastnictví Albrechta z Valdštejna, který je však dal do zástavy. K rozšíření a založení dnešního lázeňského města došlo v době, kdy byly Janské Lázně v majetku Schwarzenbergerů. Bylo postaveno šest nových budov a další domy, byl zde také mlýn a hostinec. Na konci 18. století kníže Jan Nepomuk Schwarzenberg Janské Lázně vyměnil za klášterní statky v Jižních Čechách, kde se rozkládalo panství Schwarzenbergů. Ani v tomto vlastnictví však nezůstaly, a ještě dvakrát změnily majitele, než se dostaly do vlastnictví obce (1902), a později do vlastnictví akciové společnosti (1922). Světový ohlas lázně získaly po úspěšném léčení důsledků dětské obrny. V roce 1965 byly Janské Lázně povýšeny na město. V 80. letech 20. stoeltí byla otevřena dětská léčebna Vesna, a bylo otevřeno nové lázeňské centrum.

Janské Lázně jsou jako světoznámé lázeňské město plné hotelů a penziónů, které architekturou zapadají do koloritu malebného horského městečka, stejně jako lázeňské domy. A nad tím vším ční Černá Hora s výškou 1260 metrů.
Janské Lázně mají i přes malou rozlohu řadu památek.Kdo to tady hlídá...jasně, jsme v Krkonoších

Do penzionu, kde jsem bydlela, to bylo trochu do kopce, ale zase byly pěkné výhledy.

Nebylo stále slunečno.


Janské Lázně nejsou jen lázeňské město. Pomlčka v názvu článku je současně jméno závodu, kde se každý rok pořádá mistrovství České republiky v běhu do vrchu. V roce 2013 na této trati proběhla mnohem větší akce - mistrovství světa veteránů (za veterány jsou v atletice považováni sportovci nad 35 let, v zahraničí se tato kategorie označuje obvykle masters).

Na bězích dovrchu obvykle neříkají ukazatelé, kolik jsme uběhli, ale kolik kilometrů máme ještě před sebou. Posledních 500 m bývá označováno po stovkách, a ze zkušenosti můžu říct, že to má svoje opodstatnění. Do kopce cesta ubíhá mnohem pomaleji a každých pár metrů je znát. Tady jsme teprve na začátku. Závod měřil 8600 m, převýšení bylo 650 m.


A už jsme nahoře. Tedy na Černé Hoře.


Ještě se musíme dostat dolů. Gondolová lanovka, která jezdí na Černou Horu, je z roku 2006, a je to už čtvrtá lanovka. První lanovka byla vojenská nákladní, a byla vybudovaná v roce 1927. Používala se pro dopravu materiálu na stavbu osobní lanovky. První kabinová lanovka pro dopravu osob byla uvedena do provozu v roce 1928. První gondolová lanovka byla z roku 1980. Současná lanovka je v podstatě vylepšením předchozí. Má prostornější kabiny a vyšší rychlost, takže přepraví víc osob.
Ceremoniál s vyhlášením vítězů proběhl na kolonádě.


Bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla je také znám jako vytrvalostní běžec. Zejména závodí v bězích dovrchu, a pokud nezávodí, tak předává ceny.V mistrovkých veteránských závodech se na stupních vítězů objevují i bývalí nebo současní reprezentanti. V bězích do vrchu se pravidelně umisťuje na nejvyšším stupni bývalá reprezentatka v běhu na lyžích, medailistka z Olympijských her v Sarajevu v roce 1984, Blanka Paulů. V mladší věkově kategorii zvítězila účastnice Olympijských her v Londýně v roce 2012 Ivana Sekyrová. Protože Ivana není asi tolik mediálně známá, tak připomenu, že běžela na OH maratón v čase 2:37, a také drží český rekord v hodinovce a na 20 km na dráze.
To už je ráno, závodníci se rozjíždějí domů, a mně už taky zbývá jen rozloučení s lázeňským městem.

Prameník na kolonádě jsem si ještě fotila v rychlosti před odjezdem autobusu.


Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora