Tarja zblízka

středa 17. září 2014 00:35

Finská zpěvačka Tarja Turunen, je v České republice častým hostem. Obvykle jezdí na festivaly, ale měla u nás i samostatné koncerty, jako například vloni v Kongresovém centru v Praze, kde vystoupila s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, akademickým pěveckým sborem a hardrockovým bubeníkem Mikem Terranou. Zatímco v Praze zpívala tato všestranná umělkyně v první části koncertu operní árie a písně z klasické hudby, tentokrát byl koncert čistě rockový.


Zpočátku jsem si nemyslela, že pořídím pěkné snímky, protože jsem se nedostala do první řady. Měla jsem sice docela dobrý průhled, ale záběry mi narušovaly ruce, fotoaparáty, vlasy fanynek, a holá hlava jednoho bodyguarda. Nakonec se mi podařilo nějaké obrázky vybrat, o které se chci podělit. Kvůli co největšímu přiblížení atmosféry jsem zvolila co největší formáty. Tak, aby čtenář měl pocit, že je na koncertě.

Tarja přijela s koncertním programem nazvaném Colours in the Road World Tour. Vystoupila nejdřív v Třinci. Já jsem viděla druhý koncert v malé hale ČEZ Arény v Pardubicích.
I ten, kdo nerozumí hudbě, musí Tarju ocenit aspoň pro její zvláštní severskou krásu, která jí dodává image pohádkové bytosti.

Uměleckou hudební dráhu Tarji Turunen jsem podrobně popsala v článku k loňskému koncertu. Tentokrát se chci proto hlavně soustředit na vizuální stránku a zprostředkovat atmosféru koncertu prostřednictvím fotografií, které posledně nebylo možné pořídit. Po koncertě jsem se cestou na nadráží seznámila s akreditovanou fotografkou, která byla velká fanynka Tarji. Říkala, že šlo fotit po celý koncert. Snad je i podle těch několika obrázků zde vidět, že měla docela velké žně.

Na koncert bylo možné koupit dva druhy vstupenek - s CD a bez CD. Někteří fanoušci, kteří měli objednané CD, se při čekání před bránou svěřovali, že kdyby předámí cedéčka znamenalo zdržení, kvůli kterému by se nedostali do první řady, tak by se ho raději zřekli. Někteří to skutečně udělali a šli vchodem "bez CD", kde měli lepší možnost dostat se rychle dovnitř. Já jsem se CD LEFT IN THE DARK nezřekla, ostatně mám ho i podepsané s věnováním, ale zase jsem se musela spokojit s druhou řadou, což způsobilo výše zmíněné potíže. Zvlášť bylo nepříjemné, že jeden pán nadprůměrné výšky spolu s dcerou, která ho pomalu dorůstala, zabrali pro jistotu místo v první linii, asi aby jim náhodou někdo nestínil ve výhledu. Po počáteční tlačenici se však později dav nějak setřásl, takže šlo nejen dýchat, ale i celkem pohodlně stát, tancovat, skákat, a hlavně se dívat a fotografovat.


Tarja vystřídala tři kostýmy. Ten poslední působil poněkud strašidelně. Kdo zná její videoklipy, tak ovšem nebyl nijak překvapen.
S Tarjou teď hraje Mike Terrana už stabilně. Tentokrát měl stejně prostoru jako ostatní muzikanti z kapely. V blízkosti pódia jsem ocenila kromě jejich hudebních výkonů i dobré ozvučení. Někdy na koncertech, (a nemusí být ani rockové nebo metalové), je tak špatný zvuk, že není rozumět nejen slova, ale ztrácí se i melodie, která je nahrazena decibely.


Z Tarji vyzařuje na koncertech radost z hudby i z toho, že dělá radost svým fanouškům.

I tento koncert, který včetně dvou předkapel trval čtyři hodiny, a končil před půlnocí, musel jednou skončit, přestože se s tím diváci nechtěli dlouho smířit, a Tarju propustit.Eliška Anna Kubičková

Související články


Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora