Moderní architektura - QUADRIO

úterý 4. listopad 2014 18:55

Nestihla jsem slavnostní otevření, ale to u budovy nevadí, protože stojí dál.

Ve čtvrtek se otevřely brány dlouho očekávaného obchodního centra QUADRIO, které vyrostlo mezi obchodním domem My a stanicí metra Národní třída. Stavba trvala téměř dva roky, stanice metra, jež je nyní začleněna do komplexu, byla také zrekonstruovaná. Komplex budov obsahuje kromě nákupního centra se šedesáti obchody, také byty a kanceláře. Celá stavba přišla na více neř 3 miliardy korun.

První návštěvníky lákaly hlavně slevy a promoakce. Já jsem se šla nejdřív ze všeho podívat na obří hlavu Franze Kafky, která je umístěna na straně od Vladislavovy ulice. Autorem je sochař David Černý a plastika vysoká 11 metrů je pohyblivá.

Hlava je složena z pruhů, které se pohybují každý zvlášť. Postupně se otáčí buď po jednom nebo po skupinách, takže hlava postupně ztrácí a zase nabývá svůj tvar. Mám ještě víc záběrů, ale ty dám do některého jiného blogu věnovanému modernímu designu, protože tento příspěvek je věnovaný centru.
Hlava se otáčí nejen po vrstvách, ale i jako celek. Zajímavý je i podstavec z leštěného kovu, který zrcadlí protější dům.

I samotná budova centra je v pruhovaném stylu. Nelíbí se mi nezáživné šedo-černé provedení většiny administrativních komplexů u nás. Když prosklené plochy odráží modrou podvečerní oblohu, tak už monotónní zbarvení tolik nevadí. Líbí se mi ty vlny v prostřední části, které dodávají stavbě dynamiku.

Uvnitř v pasáži jsem se nemohla zorientovat. Kolem byly skleněné plochy, za nimi výtahy a schodiště. Chtěla jsem se dostat do té zelené části, ale nebylo kudy. Připadala jsem si jako v akváriu.

Obešla jsem tedy centrum venkem. Toto je přístup z Purkyňovy ulice. Zvířata na stěně jsou už v recepci kancelářských prostor komplexu. Autorem černého koně a bílého lva složených ze skleněných kuliček, je Maxim Velčovský. Sousoší se jmenuje Dobří Duchové a představuje vzpomínku na domy U černého koně, U bílého lva a U bílé boty, které stály v těchto místech. Stavbě také předcházel archeologický průzkum.

Pohled směrem do Spálené. Komplex má osm nadzemních a dvě podzemní podlaží. Stanice metra Národní třída je do něj přímo zaintegrovaná.


Čelní pohled a množství návštěvníků.
Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora