Zatmění za mraky (a stromy)

úterý 29. září 2015 01:46

Úplné zatmění Měsíce, které bylo po dlouhé době vidět na našem území, překonaly nepříznivé pozorovací podmínky. A tak jen několik nepříliš čitelných snímků.


Zatmění Měsíce trvalo téměř tři hodiny, celý ponořený v zemském stínu byl Měsíc v půl čtvrté ráno. I když se na začátku podzimu dostane Měsíc výš nad obzor, když jsem chtěla pozorovat z balkónu, zjistila jsem, že jeho výška nad obzorem (resp. nad střechou) ještě není dostatečná, a musím se vypravit do ulic.

Nejdřív to vypadalo, že je mezi oblačností dost průhledů, takže se podaří úkaz nejen sledovat, ale také zachytit na snímky.

Postupně se však jednotlivé oblaky spojovaly. Podařilo se mi pořídit jen několik obrázků z pozdější fáze, kdy už téměř celý měsíční kotouč zakrýval stín.

V době úplného zatmění se na chvíli, ale opravdu jen na malou chvilku oblačnost protrhala. Trvalo to tak krátce, že jsem stačila pořídit z úplného zatmění jen jeden snímek. Sice jsem ani nestihla zaostřit, ale v daných podmínkách jsem byla ráda, že vůbec zatmělý červený kotouč mám zaznamenaný.

Když se evidentně nadlouho nad západním obzorem zatáhlo, otočila jsem se k odchodu, což bylo v mém případě na východ. Tam zářila na téměř jasné obloze Venuše jako jitřenka.

Když jsem se vrátila domů, tak se opět na malou chvíli vyjasnilo. Tentokrát mi už nebránila ve výhledu střecha, ale stromy. Poslední dva snímky jsou z doby přibližně hodinu před koncem zatmění.
Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora