Jsou tady za chvíli

neděle 4. září 2016 00:04

Kdo? No přece Bacily. Slavná kapela, která na koncertě na Střeleckém ostrově oslavila 45 let od svého založení. Kdo zná Bacily především jako doprovodnou skupinu Václava Neckáře, tak ocení informaci, že Vašek oslavil 50 let od vydání prvního sólového alba Tomu, kdo nás má rád. Fanoušci asi taky poznali, že se v názvu článku skrývá úryvek z písničky skupiny Bacily.

Na koncertě vystoupilo několik hostů. První byla zpěvačka Patricie se skupinou Vesna. Kromě stylu antických bohyň zaujala výborným zpěvem, pohybem i neobvyklým stylem hudebním.


Patricie složila pro Vaška písničku Kluk z plakátu (ano ten, který byl na blogu o změnách v pražské MHD), jež zazněla v premiéře právě při této příleřitosti.

Potom už postupně přicházely písničky, které všichni známe. Byly seřazené podle alb. Zazněly hity jako Kdo vchází do tvých snů, má lásko, Podej mi ruku a projdem Václavák, Tvým dlouhým vlasům nebo nádherná píseň Nautilus.

Mám skoro všechny desky Vaška Neckáře, vedle Karla Kryla je to můj nejoblíbenější český zpěvák. Myslím, že má také jeden z nejlepších repertoárů. Zejména mám ráda cyklus tří alb Příběhy, písně, balady, dále Atlantida 99, Podej mi ruku a projdem Václavák a Pod komandem lásky.

My to spolu táhnem byla také velmi úspěšná. Honza Neckář uváděl koncert. Co se asi všeobecně neví, že skupina Bacily byla založena ve stejný den (4.8.1971), kdy se narodila starší dcera Jana Neckáře. Skupina Bacily natočila i samostatné album s názvem Sluneční věk.


Bacily obdržely speciální platinovou desku Supraphonu k výročí vzniku.

Dalším hostem byl ostravský zpěvák Filip Racz. Zazpíval sám i společně s Vaškem.
Jako třetí host vystoupil kytarista Jndřich Vobořil, který už s Bacily hrál. (J. Vobořila nemám na fotografii, protože jsem u této písně nefotila, ale tancovala). Zazpíval píseň Křižovatky, kterou by jinak zpíval Ota Petřina (na obrázku). Tento skvělý muzikant, skladatel, textař a zpěvák však před rokem předčasně odešel do rockového nebe. Však taky za svoje rockerské přesvědčení trpěl - 14 let nesměl vystupovat na koncertech kvůli dlouhým vlasům. Mohl hrát jen ve studiu, natočil dvě sólové desky a skládal pro další zpěváky (je třeba autorem slavné desky Motorest Petry Janů), a podílel se také na albu Václava Neckáře Pod komandem lásky. Byla jsem na autogramiádě k této desce, takže jsem Otu Petřinu potkala i osobně.


Tak budeme ještě přidávat? Ano, přidávali. Vaškovy nové hity, které natočil potom, co se vrátil na jeviště po mozkové příhodě. Nejslavnější je Půlnoční.

Ještě trochu historie. Bratři Neckářové, Ota Petřina a Zdeněk Rytíř, který vymyslel název Bacily kvůli písni Doktor Dam di Dam.

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Eliška Anna Kubičková

Původní záměr byl fotoblog, ale občas sem napíšu i nějakou úvahu, recenzi či reportáž ze zajímavé akce.

Vystudovala jsem strojní inženýrství, aplikovanou elektrotechniku, základy průmyslového designu a základy tvůrčího psaní. Mám praxi v průmyslu, vzdělávání a výzkumu, od r. 2013 pracuji jako OSVČ. Věnuji se zpracování digitalizovaného obrazu, marketingovým výzkumům a umělecké tvorbě.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora